«Ավանդախաղ»․ ազգային ծեսերն ու տոները՝ ինտերակտիվ ներկայացումների միջոցով
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ Մուղդուսյան արվեստի կենտրոնի նախաձեռնությամբ իրականացվում է «Ավանդախաղ» կրթամշակութային ծրագիրը, որի շրջանակում ինտերակտիվ ներկայացումների միջոցով երեխաները ծանոթանում են ազգային ծեսերին ու տոներին։ Մուղդուսյան արվեստի կենտրոնում հունվարի 27-ին բեմադրվել է Բարեկենդանին նվիրված ինտերակտիվ ներկայացումը: Միջոցառման ընթացքում Ն. Աղբալյանի անվան միջնակարգ դպրոցի 5-րդ դասարանի աշակերտները ծանոթացել են Բարեկենդանի տոնի խորհրդին, երգել, հանելուկներ ասել, խաղացել այնպես, ինչպես հնում՝ Բարեկենդանի ժամանակ, իսկ տոնական ուտեստներից համտեսել են հալվան:
Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանությանն ու փոխանցմանն ուղղված «Ավանդախաղ» կրթամշակութային ծրագրի շրջանակում կկազմակերպվեն նաև Տրնդեզին, Սուրբ Սարգսին, Պահքին, Ծաղկազարդին ու Զատիկին նվիրված միջոցառումներ։
«Ավանդախաղ» ծրագիրը մեկնարկել է հոկտեմբերից, որի առաջին փուլում Մուղդուսյան արվեստի կենտրոնի գեղարվեստական թիմը՝ արվեստագետներ Նաիրա Մուղդուսյանը, Անի Ամսեյանն ու Հակոբ Մազլումյանը վերապատրաստվել են՝ մասնակցելով ժողովրդական վարպետ Լալա Մնեյանի դասերին, մշակել սցենարներ՝ ներկայացումներ կազմակերպելու համար։
Մուղդուսյան արվեստի կենտրոնն արդեն հյուրընկալել է շուրջ 250 երեխաների, ևս 180-ը կմասնակցեն նոր կազմակերպվող ներկայացումներին: Ներկայացումների մուտքն ազատ է` նախապես գրանցվելով։

With the support of the RA MoESCS, on the initiative of Mughdusyan Art Center, the "Traditional Games" educational and cultural program is implemented, whereby children get acquainted with national rituals and holidays through interactive performances. On January 27, an interactive performance dedicated to “Barekendan” was staged at Mugdusyan Art Center.
During the event, the 5th-grade students of N. Aghbalyan secondary school got acquainted with the notion of “Barekendan” holiday, sang, solved riddles, played like in ancient times and tasted halva from the festive treats.
Within the frame of the “Traditional Games” cultural educational program, aimed at safeguarding and transmission of intangible cultural heritage, events dedicated to Trndez, St. Sargis, Lent, Palm Sunday and Easter will also be organized.
The “Traditional Games" program was launched from October, during which the artistic team of Mughdusyan Art Center, the artists Naira Mughdusyan, Ani Amseyan, and Hakob Mazlumyan were trained to develop scenarios for the organization of performances, participating in the training course of national master Lala Mneyan.
Mughdusyan Art Center has already hosted about 250 children; another 180 will participate in the upcoming performances. The entrance to the performances is free with pre-registration.