«Ավանդախաղ»․ ազգային ծեսերն ու տոները՝ ինտերակտիվ ներկայացումների միջոցով
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ Մուղդուսյան արվեստի կենտրոնի նախաձեռնությամբ իրականացվում է «Ավանդախաղ» կրթամշակութային ծրագիրը, որի շրջանակում ինտերակտիվ ներկայացումների միջոցով երեխաները ծանոթանում են ազգային ծեսերին ու տոներին։ Մուղդուսյան արվեստի կենտրոնում հունվարի 27-ին բեմադրվել է Բարեկենդանին նվիրված ինտերակտիվ ներկայացումը: Միջոցառման ընթացքում Ն. Աղբալյանի անվան միջնակարգ դպրոցի 5-րդ դասարանի աշակերտները ծանոթացել են Բարեկենդանի տոնի խորհրդին, երգել, հանելուկներ ասել, խաղացել այնպես, ինչպես հնում՝ Բարեկենդանի ժամանակ, իսկ տոնական ուտեստներից համտեսել են հալվան:
Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանությանն ու փոխանցմանն ուղղված «Ավանդախաղ» կրթամշակութային ծրագրի շրջանակում կկազմակերպվեն նաև Տրնդեզին, Սուրբ Սարգսին, Պահքին, Ծաղկազարդին ու Զատիկին նվիրված միջոցառումներ։
«Ավանդախաղ» ծրագիրը մեկնարկել է հոկտեմբերից, որի առաջին փուլում Մուղդուսյան արվեստի կենտրոնի գեղարվեստական թիմը՝ արվեստագետներ Նաիրա Մուղդուսյանը, Անի Ամսեյանն ու Հակոբ Մազլումյանը վերապատրաստվել են՝ մասնակցելով ժողովրդական վարպետ Լալա Մնեյանի դասերին, մշակել սցենարներ՝ ներկայացումներ կազմակերպելու համար։
Մուղդուսյան արվեստի կենտրոնն արդեն հյուրընկալել է շուրջ 250 երեխաների, ևս 180-ը կմասնակցեն նոր կազմակերպվող ներկայացումներին: Ներկայացումների մուտքն ազատ է` նախապես գրանցվելով։

27 января в центре искусства Мугдусян состоялось интерактивное представление, посвященное Барекендану. Во время мероприятия ученики 5-го класса средней школы имени Н. Агбаляна познакомились с таинством праздника Барекендан, пели, загадывали загадки, играли так же, как и в давние времена а из праздничных угощений попробовали халву.
Мероприятия, направленные на охрану нематериального культурного наследия будут организованы в рамках образовательной и культурной программы «Традиционные игры» и будут посвящены праздникам Трндезу, Святому Саргису, Великому посту, Цахказарду и Пасхе.
Программа «Традиционные игры» началась в октябре, во время которой художественная команда центра искусств Мугдусян, художники Наира Мугдусян, Ани Амсеян и Акоп Мазлумян прошли переподготовку, приняв участие в уроках народного мастера Лалы Мнеян по разработке сценариев для презентаций. Центр искусств Мугдусян уже принял около 250 детей, еще 180 примут участие в спектаклях, организованных в будущем. Вход на спектакли свободный с предварительной регистрацией.