8 հիանալի վեբ գործիքներ՝ տեսադասեր ստեղծելու համար
Հարգելի ուսուցիչներ, Educatorstechnology կայքը ներկայացնում է վեբ գործիքներ, որոնք կարող եք օգտագործել տեսադասեր ստեղծելու համար: Տեսադասի բնույթը պայմանավորված է դասի նպատակով, որի համար ստեղծվում է այն. դա կարող է լինել բացատրական տեսանյութ, քայլ առ քայլ ձեռնարկ, ակնարկ, ցուցադրություն, ձայնագրված տեսանյութերի ներկայացում և այլն: Տեսադասերը իդեալական են ինչպես շրջված դասարանում, այնպես էլ գրեթե ցանկացած ուսումնական իրավիճակում  կիրառվելու համար: Այն գործիքները, որոնք կներկայացվեն ձեզ, պարզ ու հեշտ են օգտագործման համար և որևէ կիրառական ծրագրի տեղադրում չեն պահանջում:
YouTube Video Editor
YouTube Video Editor-ը ներառում է բոլոր հնարքները, որոնք անհրաժեշտ են գրավիչ տեսադասեր ստեղծելու համար: Դուք կարող եք օգտագործել դրանք տեսանյութերը կտրելու, հիպերհղումներ, պատկերազարդ տեքստեր ձայնաերիզներ և մի քանի այլ մուլտիմեդիա նյութեր ավելացնելու համար: Որպեսզի կարողանաք օգտագործել YouTube Video Editor, դուք պետք է Google ձեր հաշվի միջոցով մուտք գործեք ձեր ալիք: Ուղեցույցը՝ https://www.educatorstechnology.com/2015/11/5-annotation-tips-for-teachers.html։
Snagit
Snagit-ը պարզ միջոց է բարդ գործընթացը բացատրելու նպատակով սքրինշոթեր, տեսանյութեր ստեղծելու, մանրամասն արձագանքներ տրամադրելու կամ կարևոր տեղեկություններ փոխանակելու համար ... Նկարահանեք այն պատկերը կամ տեսանյութը, ինչ տեսնում եք ձեր համակարգչի էկրանին: Ձայնագրեք Skype զանգերը կամ Google Hangouts-ը: Ճանապարհորդելու ընթացքում տեսաձայնագրեք հանդիպումներ և հարցազրույցներ, որոնք կարող եք ավելի ուշ դիտել ու դիտել:
Camtasia
Սա ևս մեկ հիանալի գործիք է, որը կարող եք օգտագործել ձեր էկրանի տեսանյութը ձայնագրելու համար: Camtasia- ն ունի զարգացած տեսախմբագիր, որը հնարավորություն է տալիս ստեղծել մասնագիտական տեսանյութեր. դուք կարող եք ավելացնել շարժում, երաժշտություն, անցումներ կամ նույնիսկ ներառել ձեր խցիկի կադրերը և այն վերածել հրահանգներ պարունակող տեղեկատու-տեսանյութի:
Explain Everything
Նրանց համար, ովքեր օգտագործում են Chromebook-ը, Explain Everything-ը հիանալի գործիք է տեսադասեր ստեղծելու համար: Այն առաջարկում է ձեզ ինտերակտիվ էկրան՝ սլայդներ ստեղծելու, ցանկացած գույնով նկարելու, տեքստային, ձայնային ֆայլեր, պատկերներ և տեսանյութեր ավելացնելու հնարավորություն՝ հիանալի տեսաձեռնարկներ մշակելու համար:
Playposit
Playpoist-ը (նախկին Educannon) ևս մեկ հիանալի գործիք է, որն օգտագործվում է տեսադասեր ստեղծելու համար: Այն թույլ է տալիս ավելացնել ձեր տեսանյութերին հարցումների լայն տեսականի: Այդ հարցերից յուրաքանչյուրը որոշակի պահի կապվելու է տեսանյութի հետ, ինչը սովորողների ուշադրությունը կգրավի մինչև տեսանյութի ավարտը: Կարող եք ավելացնել աղյուսակներ, պատկերներ, ձայնագրություններ, հղումներ և նույնիսկ ներառել կոդավորումներ:
EDpuzzle
Եթե դուք դասարանում օգտագործում եք տեսանյութեր, ապա EDpuzzle-ի օգտագործումը պարտադիր է: Վերցրեք ցանկացած տեսանյութ YouTube-ից, Khan Academy-ից, Learn Zillion-ից և այն EDpuzzle-ի օգնությամբ կատարյալ դարձրեք ձեր դասի և առավել գրավիչ՝ ձեր ուսանողների համար: Ցանկացած տեսանյութ դարձրեք իսկական դաս՝ այն դարձնելով անհատական, գործուն և արդյունավետ, բացի այդ, ստացեք ձեր ուսանողների մասին այնպիսի տվյալներ, որոնք կօգնեն ձեզ ճշտել, արդյո՞ք նրանք իսկապես հասկանում են դասը:
VideoAnt
VideoAnt-ը շարժական և աշխատասեղանի սարքերի համար վեբ-համառոտագրման գործիք է: Համացանցում տեղադրված տեսանյութերին համառոտագրություններ կամ մեկնաբանություններ ավելացնելու համար օգտագործեք VideoAnt-ը: VideoAnt-ի համառոտագրություններով տեսահոլովակները կոչվում են «Մրջյուններ»:
Screencast-O-Matic
Screencast-O-Matic-ը անվճար է և հեշտ՝ էկրանի ձայնագրությունն օգտագործելու համար: Մեկ կտտոցով կարող եք սկսել ձայնագրել ձեր էկրանն ու ձեր զննարկիչն անմիջապես Windows-ում, Mac-ում, Linux-ում և դրա համար չի պահանջում որևէ ծրագրի տեղադրում:

Some of The Best Tools for Creating Educational Video Lessons
Below is a collection of some great web tools you can use to create video lessons. As we have stated elsewhere, ‘The nature of a video lesson differs according to the purpose for which it is created; it can be an explanatory video, a step by step tutorial, a review, a demo, a recorded video presentation and many more. Video lessons are ideal for flipped classroom and can be incorporated in almost any learning situation. The tools we have curated for you are simple and easy to use, no software installation is required. Check them out and share with us your feedback.
1- YouTube Video Editor
YouTube Video Editor embeds all the hacks you need to create stunning video lessons. You can use it to trim videos, add hyperlinks, add illustrative text, add audio tracks and several other multimedia materials. To be able to use YouTube Video Editor, you need to be logged in to your channel via your current Google account. Check out this guide (https://www.educatorstechnology.com/2015/11/5-annotation-tips-for-teachers.html) to learn more about what you can do with YouTube Video Editor.
2- Snagit
‘Snagit gives you a simple way to create and edit screenshots or record videos to show a complex process, give detailed feedback, or share important information with the people who need it most…Capture an image or video of what you see on your computer screen. Record Skype calls or Google Hangouts with audio. Instead of traveling on site, capture meetings and interviews that you can watch and review later.’
3- Camtasia
This is another great tool to use to record a video of your screen. Camtasia has an advanced video editor that lets you create professionally looking videos: you can add animations, music, transitions, backgrounds,or even import your camera footage and turn it into an instruction video.
4- Explain Everything
For those of you using Chromebook in their instruction, Explain Everything is an excellent tool to use to create video lessons. It offers you an interactive screen casting whiteboard to create slides, draw in any color, add text , audio files, images and videos to design stunning video tutorials.
5- Playposit
Playpoist (former Educannon) is another wonderful tool to use to create video lessons. It allows you to add a wide variety of question types to your videos. Each of these questions will be time-linked to a specific moment in the video so students will stay engaged as the video progresses. You can ‘add tables, images, audio clips, links, and even embed coded.’
6- EDpuzzle
‘If you use videos in the classroom, EDpuzzle is a must have. Take any video from YouTube, Khan Academy, Learn Zillion, etc. make it perfect for your classroom and more engaging for your students. Make any video a true lesson by making it to the point, personal and effective, plus get all the data about your students so you know if they truly understand the lesson.’
7- VideoAnt
'VideoAnt is a web-based video annotation tool for mobile and desktop devices. Use VideoAnt to add annotations, or comments, to web-hosted videos. VideoAnt-annotated videos are called “Ants”.'
8-  Screencast-O-Matic
Screencast-O-Matic  is a free and easy to use screen recording too. With one click you can start recording your screen and right from your browser on Windows, Mac, Linux and does not require any software installation.