Փետրվարի 19-ին կմեկնարկի Մանկապատանեկան գրքի երևանյան 16-րդ տոնավաճառը
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ, Խնկո Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանը ՀԳԱ-ի և «ԻԲԲԻ Արմենիայի» համագործակցությամբ՝ փետրվարի 19-21-ը կանցկացնի արդեն ավանդական դարձած Մանկապատանեկան գրքի երևանյան 16-րդ տոնավաճառը, որին իրենց մանկապատանեկան հավաքածուներով կմասնակցեն ՀՀ մի շարք հրատարակչություններ և գրատներ: Տոնավաճառին զուգահեռ գրադարանում կիրականացվի միջոցառումների ծրագիր (ծրագիրը կցվում է). պաշտոնական բացումը՝ փետրվարի 19-ին, ժամը 14:00-ին:
Տոնավաճառի նպատակն է մանուկների և պատանիների շրջանում հետաքրքրություն առաջացնել գրքի և ընթերցանության նկատմամբ և հանրությանն իրազեկել մանկապատանեկան գրքի նորություններին:
Եռօրյա տոնավաճառի առանցքային միջոցառումը գրքի ցուցահանդես-վաճառքն է. ընթացքում նախատեսվում են հանդիպումներ և ինտերակտիվ քննարկումներ 2019 թվականի «Մանկապատանեկան գրողների և նկարազարդողների» մրցույթի մրցանակակիրների հետ, գրադարանի տարվա լավագույն ընթերցողների պարգևատրումներ, 2019 թվականի մանկապատանեկան հեքիաթի միջազգային մրցույթի ամփոփում, շնորհանդեսներ, հեքիաթապատումներ, տիկնիկային ներկայացումներ, թեմատիկ խաղ-վիկտորինաներ, ցուցահանդեսներ, վինիլային երաժշտական ունկնդրումներ, կինո և մուլտֆիլմերի դիտումներ, գրական և երաժշտական հոբելյարներին նվիրված քննարկում-տեսությունների և ունկնդրումների շարքեր, էքսկուրսիաներ, բարձրաձայն և ընտանեկան ընթերցանություն, թեյախմություն:
Փետրվարի 19-ին՝ Գիրք նվիրելու օրը, կշեշտադրվի «Նվեր զինվորին» գրքի նվիրատվության ակցիան, որի ընթացքում գնված նախընտրելի գիրքը կարելի է ընծայագրել հայ զինվորին. օրվա խորհրդին համահունչ կիրականացվեն նաև թումանյանական մոտիվներով միջոցառումներ:
Փետրվարի 21-ին կկազմակերպվեն Մայրենի լեզվի միջազգային օրվան նվիրված լեզվաբանական-խաղ, զրույցներ, պատանիներին հասցեագրված միջոցառումներ տոնավաճառին մասնակից առանձին հրատարակիչների կողմից:

При поддержке министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Национальная детская библиотека им. Хнко Апера в сотрудничестве с «IBBI Armenia» 19-21 февраля проведет 16-ю ежегодную ереванскую детскую книжную ярмарку, в которой примут участие различные издательства и книжные дома со своими детскими книгами и коллекциями. Наряду с ярмаркой в библиотеке будет реализован ряд мероприятий. Официальное открытие состоится 19 февраля в 14:00.
Целью ярмарки является повышение интереса к книгам и чтению среди детей и молодежи и информирование общественности о новостях детско-юношеской литературы.
Ключевое событие трехдневной ярмарки - книжная выставка-продажа. Встречи и интерактивные дискуссии с победителями конкурса юных писателей и иллюстраторов 2019 года, вручение наград за конкурс «Лучшие читатели года», подведение итогов Международного конкурса сказок 2019 года, презентации, чтение сказок, кукольные спектакли, тематические викторины, просмотры фильмов и мультфильмов, дискуссии и прослушивания, экскурсии, семейное чтение, чаепития.
19 февраля, в День дарения книги, особо будет отмечена акция по дарению книг в «Подарок солдату», в ходе которой купленная книга может быть передана армянскому солдату. Также в соответствии с символикой дня пройдут туманяновские мероприятия. 21 февраля международные издатели организуют лингвистическую игру, беседы, мероприятия для подростков, посвященные Международному дню родного языка.