Փետրվարի 19-ին կմեկնարկի Մանկապատանեկան գրքի երևանյան 16-րդ տոնավաճառը
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ, Խնկո Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանը ՀԳԱ-ի և «ԻԲԲԻ Արմենիայի» համագործակցությամբ՝ փետրվարի 19-21-ը կանցկացնի արդեն ավանդական դարձած Մանկապատանեկան գրքի երևանյան 16-րդ տոնավաճառը, որին իրենց մանկապատանեկան հավաքածուներով կմասնակցեն ՀՀ մի շարք հրատարակչություններ և գրատներ: Տոնավաճառին զուգահեռ գրադարանում կիրականացվի միջոցառումների ծրագիր (ծրագիրը կցվում է). պաշտոնական բացումը՝ փետրվարի 19-ին, ժամը 14:00-ին:
Տոնավաճառի նպատակն է մանուկների և պատանիների շրջանում հետաքրքրություն առաջացնել գրքի և ընթերցանության նկատմամբ և հանրությանն իրազեկել մանկապատանեկան գրքի նորություններին:
Եռօրյա տոնավաճառի առանցքային միջոցառումը գրքի ցուցահանդես-վաճառքն է. ընթացքում նախատեսվում են հանդիպումներ և ինտերակտիվ քննարկումներ 2019 թվականի «Մանկապատանեկան գրողների և նկարազարդողների» մրցույթի մրցանակակիրների հետ, գրադարանի տարվա լավագույն ընթերցողների պարգևատրումներ, 2019 թվականի մանկապատանեկան հեքիաթի միջազգային մրցույթի ամփոփում, շնորհանդեսներ, հեքիաթապատումներ, տիկնիկային ներկայացումներ, թեմատիկ խաղ-վիկտորինաներ, ցուցահանդեսներ, վինիլային երաժշտական ունկնդրումներ, կինո և մուլտֆիլմերի դիտումներ, գրական և երաժշտական հոբելյարներին նվիրված քննարկում-տեսությունների և ունկնդրումների շարքեր, էքսկուրսիաներ, բարձրաձայն և ընտանեկան ընթերցանություն, թեյախմություն:
Փետրվարի 19-ին՝ Գիրք նվիրելու օրը, կշեշտադրվի «Նվեր զինվորին» գրքի նվիրատվության ակցիան, որի ընթացքում գնված նախընտրելի գիրքը կարելի է ընծայագրել հայ զինվորին. օրվա խորհրդին համահունչ կիրականացվեն նաև թումանյանական մոտիվներով միջոցառումներ:
Փետրվարի 21-ին կկազմակերպվեն Մայրենի լեզվի միջազգային օրվան նվիրված լեզվաբանական-խաղ, զրույցներ, պատանիներին հասցեագրված միջոցառումներ տոնավաճառին մասնակից առանձին հրատարակիչների կողմից:

With the support of the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports Khnko Aper National Children’s Library, in collaboration with ”ALA” NGO and “IBBY Armenia”, will hold the 16-th annual Yerevan Children's Book Fair on February 19-21, in which various publishing houses and bookstores will participate to introduce their children's book collections. Along with the fair, a number of events will be held in the library. The official opening ceremony will be on February 19 at 14:00.
The aim of the fair is to raise interest in books and reading among children and the youth, and to inform the public about the latest news on children and youth literature.
The key event of the three-day fair is the book-exhibition sale. Meetings and interactive discussions with the winners of the “2019 Young Writers and Illustrators” competition, awarding ceremony of the "Best Readers of the Year" contest; summing up the results of the “2019 International Fairy Tales” competition, presentations, reading fairy tales, puppet shows, thematic quizzes, exhibitions, vinyl music listening, watching films and cartoons, discussions and listening, guided tours, family reading, tea drinking is scheduled within the event.
On February 19, the Book Donation Day will be marked by the "Gift to the Soldier" special action, during which the purchased book can be gifted to the Armenian soldier. Also, Tumanyan events will be held in line with the symbol of the day.
On February 21, individual publishers, participating in the fair, will organize a linguistic game, debates, events for teenagers dedicated to the International Mother Language Day. The results of the fair will be summed up on February 21.