Պետությունը փոխում է մոտեցումը սպորտի նկատմամբ. այսուհետ Հայաստանի 10 լավագույն մարզիկներին պետությունը կպարգևատրի 5 մլն-ական դրամով: Այդ նպատակով պետական բյուջեի պահուստային ֆոնդից Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությանը հատկացվել է 50 մլն դրամ` 2019 թվականի «Տարվա 10 լավագույն մարզիկներ» մրցույթում հաղթած մարզիկներին պարգևատրելու համար: Որոշումն ընդունվել է ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում: Նախագիծը ներկայացնող ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ «Տարվա 10 լավագույն մարզիկներ» մրցույթն անցկացվել է անցյալ տարի, սակայն նախկինում Հայաստանի 10 լավագույն մարզիկների պարգևատրման նպատակով բյուջետային խրախուսում նախատեսված չի եղել: Հարցը քննարկվել է վարչապետի հետ և որոշվել, որ այսուհետ լավագույն մարզիկները պետական պարգևատրում են ստանալու. «Օլիմպիական տարում սա շատ հստակ ուղերձ է պրոֆեսիոնալ սպորտի ոլորտին: Պետությունը մեծ ուշադրություն է դարձնում մարզական արդյունքներին և խրախուսում մարզիկների ներդրած ջանքերը»,- տեղեկացրել է նախարարը` ավելացնելով, որ ամեն տարի ՀՀ պետական բյուջեում կնախատեսվեն համապատասխան միջոցներ:
Սպորտի ռազմավարական կարևորությանը կառավարության նիստում անդրադարձել է նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը. «Կառավարությունը սպորտի նկատմամբ իր ընկալումն ու վերաբերմունքը պետք է փոխի: Սպորտը մեզ համար ունի ռազմավարական նշանակություն: Հայաստանի մինչև 2050 թվականի զարգացման ռազմավարության նախագծի մեջ իմ առաջարկությամբ ներառվել է կետ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը մինչև 2050 թվականը պետք է ունենա առնվազն 25 օլիմպիական մեդալ, շախմատից նվաճի աշխարհի անհատական չեմպիոնի կոչումը և Ֆուտբոլի ազգային հավաքականը պետք է դառնա աշխարհի կամ Եվրոպայի առաջնության մրցանակակիր»,- նշել է վարչապետը` ավելացնելով, որ սպորտային ձեռքբերումները փոխկապակցված են ոչ միայն պետության սոցիալ-հոգեբանական, այլ նաև տնտեսական վիճակի բարելավման հետ:
Կառավարության որոշմամբ պարգևատրվելու են ներքոնշյալ մարզիկները, որոնք 2019 թվականի 10 լավագույններն են.
Տասնյակի մեծարման երեկոն և պարգևատրման արարողությունը նախատեսվում է անցկացնել 2020 թվականի փետրվարի 21–ին ՀՀ նախագահի նստավայրում:
Կառավարության նիստում նախարար Արայիկ Հարությունյանը տեղեկացրել է նաև, որ պրոֆեսոիանալ մարզիկներին խրախուսելու նպատակով պետությունը այլ քայլեր ևս նախաձեռնել է: Մասնավորապես օլիմպիական խաղերում առաջին տեղ զբաղեցնող յուրաքանչյուր մարզիկ կստանա 20 մլն դրամ, երկրորդ և երրորդ տեղերի համար սահմանվել է համապատասխանաբար 15 մլն և 10 մլն դրամ: Բացի այդ` բարձրացվել է նաև բարձր նվաճումներ ունեցող մարզիկներին ցմահ տրվող ամենամսյա պատվովճարների չափը: Մասնավորապես օլիմպիական չեմպիոնների ամենամսյա պատվովճար կկրկնապատկվի` դառնալով 200 հազար դրամ, երկրրոդ և երրորդ տեղերի համար համապատասխանաբար` 140 հազար և 100 հազար դրամ, իսկ աշխարհի չեմպիոններն այսուհետ ամեն ամիս կստանան 100 հազար դրամ` նախկին 55 հազարի փոխարեն:
Հավելենք, որ 2020 թվականը օլիմպիական տարի է և սկսած փետրվարի 23-ից մեր մարզիկները մասնակցելու են վարկանիշային մրցաշարերի և ուսումնամարզական հավաքների:

The State Will Award the Top 10 Athletes with 5 Million Drams
The State is changing its approach to sports. From now on, the State will allocate 5 million drams to top 10 athletes of Armenia. Consequently, the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports allocated 50 million drams from the state budget reserve fund to reward the athletes who won the competition "Top 10 Athletes of the Year" in 2019. The decision was made at today's sitting of the RA Government. The RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Arayik Harutyunyan introduced the project and noted that the “Top 10 Athletes of the Year” competition was held last year, but previously no budgetary incentive for awarding the top 10 athletes of Armenia was provided. The issue was discussed with the Prime Minister and it was decided that the best athletes will receive state awards.
“This is a very clear message for professional sport in the Olympic year. The state pays great attention to sports results and encourages the efforts of athletes,” stated the Minister, adding that corresponding funds will be allocated to the RA state budget every year.
At the Government meeting, the RA Prime Minister Nikol Pashinyan also highlighted the strategic importance of sport: “The Government needs to change its attitude and approach towards the sport. Sport is of strategic importance to us. On my suggestion, a clause is included in the draft of “Armenia Development Strategy 2050” which states that Armenia should have at least 25 Olympic medals, win the title of World Chess Champion, and the national football team should become the winner of the World or European Championships by 2050.” The Prime Minister noted that the sport achievements are correlated not only to the socio-psychological but also to the economic enhancement of the state.
The Government will award the following athletes, who entered the top ten in 2019:
1. Artur Aleksanyan - Greco-Roman Wrestling
2. Ruben Aleksanyan - Weightlifting
3. Artur Avetisyan - Gymnastics
4. Hovhannes Bachkov - Boxing
5. Slavik Galstyan - Greco-Roman Wrestling
6. Tigran Kirakosyan - Sambo
7. Arsen Harutyunyan – Freestyle Wrestling
8. Simon Martirosyan – Weightlifting
9. Gor Minasyan - Weightlifting
10. Hakob Mkrtchyan - Weightlifting
The awarding ceremony is to be held on February 21, 2020, at the residence of the President of the Republic of Armenia.
At the Government meeting the Minister Arayik Harutyunyan also noted that the State is implementing measures to encourage the professional athletes. In particular, 20 million drams are awarded to the first place winner of the Olympic Games, 15 million and 10 million drams respectively for the second and third places. In addition, the amount of monthly lifelong bonuses for athletes with high achievements has been increased. In particular, the monthly amount of the Olympic champions will be doubled to 200,000 drams, second and third places respectively 140,000 and 100,000 drams, and World champions will receive 100,000 drams monthly instead of the previous 55,000.
Note that 2020 is an Olympic year, and from February 23, our athletes will participate in rating tournaments and training.