Պետությունը փոխում է մոտեցումը սպորտի նկատմամբ. այսուհետ Հայաստանի 10 լավագույն մարզիկներին պետությունը կպարգևատրի 5 մլն-ական դրամով: Այդ նպատակով պետական բյուջեի պահուստային ֆոնդից Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությանը հատկացվել է 50 մլն դրամ` 2019 թվականի «Տարվա 10 լավագույն մարզիկներ» մրցույթում հաղթած մարզիկներին պարգևատրելու համար: Որոշումն ընդունվել է ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում: Նախագիծը ներկայացնող ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ «Տարվա 10 լավագույն մարզիկներ» մրցույթն անցկացվել է անցյալ տարի, սակայն նախկինում Հայաստանի 10 լավագույն մարզիկների պարգևատրման նպատակով բյուջետային խրախուսում նախատեսված չի եղել: Հարցը քննարկվել է վարչապետի հետ և որոշվել, որ այսուհետ լավագույն մարզիկները պետական պարգևատրում են ստանալու. «Օլիմպիական տարում սա շատ հստակ ուղերձ է պրոֆեսիոնալ սպորտի ոլորտին: Պետությունը մեծ ուշադրություն է դարձնում մարզական արդյունքներին և խրախուսում մարզիկների ներդրած ջանքերը»,- տեղեկացրել է նախարարը` ավելացնելով, որ ամեն տարի ՀՀ պետական բյուջեում կնախատեսվեն համապատասխան միջոցներ:
Սպորտի ռազմավարական կարևորությանը կառավարության նիստում անդրադարձել է նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը. «Կառավարությունը սպորտի նկատմամբ իր ընկալումն ու վերաբերմունքը պետք է փոխի: Սպորտը մեզ համար ունի ռազմավարական նշանակություն: Հայաստանի մինչև 2050 թվականի զարգացման ռազմավարության նախագծի մեջ իմ առաջարկությամբ ներառվել է կետ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը մինչև 2050 թվականը պետք է ունենա առնվազն 25 օլիմպիական մեդալ, շախմատից նվաճի աշխարհի անհատական չեմպիոնի կոչումը և Ֆուտբոլի ազգային հավաքականը պետք է դառնա աշխարհի կամ Եվրոպայի առաջնության մրցանակակիր»,- նշել է վարչապետը` ավելացնելով, որ սպորտային ձեռքբերումները փոխկապակցված են ոչ միայն պետության սոցիալ-հոգեբանական, այլ նաև տնտեսական վիճակի բարելավման հետ:
Կառավարության որոշմամբ պարգևատրվելու են ներքոնշյալ մարզիկները, որոնք 2019 թվականի 10 լավագույններն են.
Տասնյակի մեծարման երեկոն և պարգևատրման արարողությունը նախատեսվում է անցկացնել 2020 թվականի փետրվարի 21–ին ՀՀ նախագահի նստավայրում:
Կառավարության նիստում նախարար Արայիկ Հարությունյանը տեղեկացրել է նաև, որ պրոֆեսոիանալ մարզիկներին խրախուսելու նպատակով պետությունը այլ քայլեր ևս նախաձեռնել է: Մասնավորապես օլիմպիական խաղերում առաջին տեղ զբաղեցնող յուրաքանչյուր մարզիկ կստանա 20 մլն դրամ, երկրորդ և երրորդ տեղերի համար սահմանվել է համապատասխանաբար 15 մլն և 10 մլն դրամ: Բացի այդ` բարձրացվել է նաև բարձր նվաճումներ ունեցող մարզիկներին ցմահ տրվող ամենամսյա պատվովճարների չափը: Մասնավորապես օլիմպիական չեմպիոնների ամենամսյա պատվովճար կկրկնապատկվի` դառնալով 200 հազար դրամ, երկրրոդ և երրորդ տեղերի համար համապատասխանաբար` 140 հազար և 100 հազար դրամ, իսկ աշխարհի չեմպիոններն այսուհետ ամեն ամիս կստանան 100 հազար դրամ` նախկին 55 հազարի փոխարեն:
Հավելենք, որ 2020 թվականը օլիմպիական տարի է և սկսած փետրվարի 23-ից մեր մարզիկները մասնակցելու են վարկանիշային մրցաշարերի և ուսումնամարզական հավաքների:

Государство наградит 10 лучших спортсменов 5 миллионами драмов
Государство меняет свой подход к спорту. Отныне государство выделит 5 миллионов драмов 10 лучшим спортсменам Армении. С этой целью министерство образования, науки, культуры и спорта выделило 50 миллионов драмов из резервного фонда государственного бюджета, для награждения спортсменов, победивших в конкурсе «10 лучших спортсменов года» в 2019 году.
Решение было принято на сегодняшнем заседании правительства Армении. Министр образования, науки, культуры и спорта РА Араик Арутюнян, представил проект и отметил, что конкурс «10 лучших спортсменов года» проводился в прошлом году, но прежде бюджетный стимул для награждения 10 лучших спортсменов Армении был не предусмотрен.
Вопрос обсуждался с премьер-министром, и было решено, что лучшие спортсмены получат государственные награды.
«Это очень четкий посыл для профессионального спорта в Олимпийский год. Государство уделяет большое внимание спортивным результатам и поощряет усилия спортсменов», - сказал министр, добавив, что каждый год соответствующие меры будут предусмотрены в государственном бюджете РА.
На заседании правительства премьер-министр РА Никол Пашинян также коснулся стратегического значения спорта . «Правительство должно изменить свое восприятие и отношение к спорту. Спорт имеет для нас стратегическое значение. В свое предложение по стратегии развития Армении до 2050 года я включил пункт, что Республика Армения должна к 2050 году иметь как минимум 25 олимпийских медалей, завоевать звание чемпиона мира по шахматам, а национальная сборная по футболу должна стать победителем чемпионатов мира или Европы», - сказал премьер-министр и добавил, что спортивные достижения связаны не только с улучшением социально-психологического, но и экономического положения государства.
Правительство наградит следующих спортсменов, которые в 2019 году вошли в десятку лучших:
1. Артур Алексанян – греко-римская борьба
2. Рубен Алексанян – тяжелая атлетика
3. Артур Аветисян – гимнастика
4. Ованнес Бачков – бокс
5. Славик Галстян греко – римская борьба
6. Тигран Киракосян – самбо
7. Арсен Арутюнян – вольная борьба
8. Симон Мартиросян – тяжелая атлетика
9. Гор Минасян – тяжелая атлетика
10. Акоп Мкртчян – тяжелая атлетика.
Мероприятие состоится 21 февраля 2020 года в резиденции Президента РА.
На заседании правительства министр Араик Арутюнян также сообщил, что государство предприняло другие шаги для поощрения профессиональных спортсменов. В частности, каждый спортсмен, занявший первое место на Олимпиаде, получит 20 миллионов драмов, а второе и третье места получат соответственно 15 миллионов и 10 миллионов драмов.
Кроме того, было увеличено количество ежемесячных пожизненных бонусов для спортсменов с высокими достижениями. В частности, ежемесячная сумма олимпийских чемпионов будет удвоена до 200 000 драмов, второе и третье места соответственно - 140 000 и 100 000 драмов, а чемпионы мира будут получать 100 000 драмов каждый месяц вместо прежних 55 000.
Отметим, что 2020 год Олимпийский, и с 23 февраля наши спортсмены будут участвовать в рейтинговых турнирах и тренировках.