Դպրոցի փակվելուց ի վեր Ֆորսիթի ուսուցիչներն ունեին ընդամենը 3 օր, որպեսզի պլանավորեին իրենց աշխատանքը՝ տնից իրենց աշակերտների համար հեռավար ուսուցում կազմակերպելու և այս սթրեսային իրավիճակում դասավանդելու համար:
Սակայն 4 շաբաթ անց ուսուցիչներն արդեն հանդես եկան ուսուցման հանդեպ նորարար մոտեցմամբ՝ ներգրավելով կորոնավիրուսին նվիրված թեմայով պարեր
կամ մեղվաբուծություն՝ ուսումնական գործընթացում:
Չնայած նրանք օգտագործում են ամենատարբեր ուսուցման հարթակներ և մեթոդներ՝ Zoom- ից մինչև Loom և YouTube-ի փորձված և իրական հղումներ, միևնույն է խնդիր է առաջացել. առցանց ուսուցումը դժվար է, և ոչ միայն տեխնոլոգիական մարտահրավերների պատճառով: Այն հուզական և հոգեկան մարտահրավեր է նաև:
Ինչպես նշում է Ռեգանի ավագ դպրոցի պարի ուսուցիչը. «Մենք կարոտում ենք մեր աշակերտներին, ում հետ կապված ենք արդեն տարիներ շարունակ և մեր ամենօրյա աշխատանքը դպրոցում»:
Տարրական դպրոցի ուսուցիչներն ունեն նույն խնդիրները, ինչ Հայաստանի ուսուցիչները: Նրանք ստիպված են աշխատել իրենց սովորական գրաֆիկից (7: 30-ից մինչև 3: 30-) ավելի շատ, քանի որ ծնողներ կան, ովքեր աշխատում են և երեխաները տանն են մնում տատիկ-պապիկների կամ մեծ քույր-եղբայրների հետ և ստիպված են առցանց հանդիպումներ կազմակերպել ավելի ուշ ժամերի: «Անկեղծ ասած, մենք երբեք ավելի շատ չենք աշխատել, քան հիմա ենք աշխատում», - նշում է տարրական դպրոցի ուսուցիչ Մորիսը:
Մեկուսացման շրջանում կյանքն ավելի հետաքրքիր դարձնելու համար օրինակ շրջակա միջավայր առարկայի ուսուցչուհին տեսանյութեր է պատրաստում իր մեղվանոցից՝ աշակերտներին ծանոթացնելով մեղվաբուծության հետ, թե ինչպե՞ս են նրանք ընտանիքներ կազմում, ինչպե՞ս տարբերել արու և էգ մեղուներին և այլն:
Ինչպես նաև պարերի տեսանյութեր են պատրաստում, որոնք նվիրված են համաճարակի ընթացքում հայնի դարձած բարևելու ձևերին, հեռավորությունը պահելու, լվացվելու և այլ շարժումներին:
Քրուս անունով ուսուցչուհին նշում է, որ ինքն էլ երեխաներ ունի և հասկանում է տանից աշխատելու բոլոր դժվարությունները, հատկապես, երբ տանը երեխաներ կան: Այդ իսկ պատճառով նա նվազեցրել է աշակերտներից իր սպասելիքները և ասում է. «Եթե ես չեմ կարող կատարյալ լինել իմ աշխատանքում, ապա ինչպե՞ս աշակերտներից դա պահանջեմ»:
Ուսուցիչները մտածում են աշակերտների ուսուցման մասին, սակայն դրանից առավել նրանք մտահոգված են աշակերտների բարեկեցությամբ և առողջությամբ և փորձում են անել հնարավորինս՝ աշակերտներին օգնելու համար:
Հեռավար ուսուցման նրանց փորձի մասին պատմող հոդվածն ամբողջությամբ՝ նյութի անգլերեն էջում։