Երևանում մեկնարկած Հետազոտության, գիտության և նորարարության հարցերին նվիրված Արևելյան գործընկերության 8-րդ ոչ պաշտոնական նախարարական երկխոսության հանդիպման շրջանակում ԵՄ Հետազոտության, գիտության և նորարարության հարցերով հանձնակատար Կարլոս Մոեդասը, ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանի ուղեկցությամբ, այցելել է ՀՀ ԳԱԱ էկոլոգիական և նոոսֆերայի կենտրոն, որտեղ հանդիպում է ունեցել երիտասարդ գիտնականների հետ: Հանձնակատարը երիտասարդ գիտնականներին ներկայացրել է ԵՄ «Հորիզոն-2020» ծրագիրը, որին Հայաստանը անդամակցել է վերջերս: Խոսելով ծրագրի նպատակների և հիմնական գերակայությունների մասին՝ Կարլոս Մոեդաշն ընդգծել է, որ Եվրոպան գիտության և նորարարությունների ասպարեզում առաջնորդվում է բաց տարածքների սկզբունքով. «Գիտությունն ու նորարարությունները պետք է լինեն բաց տարածք և հասանելի բոլորի համար: Գիտությունն ու նորարարությունը վերջին հարյուրամյակում փոխել են աշխարհը: Գիտությունն այլևս միայն գիտնականինը չէ. գիտությունն ու նորարարությունն այսօր, առավել քան երբևէ մոտեցել են շարքային քաղաքացուն: «Հորիզոն-2020» ծրագրի նպատակն է՝ համախմբել եվրոպական տարածքի լավագույն գիտական միտքը և նորարարական գաղափարները»,-նշել է ԵՄ հանձնակատարը՝ վստահություն հայտնելով, որ Հայաստանի երիտասարդ գիտնականները կարող են իրենց լուման ներդնել՝ Եվրոպան ավելի բաց դարձնելու գործընթացում: «Բաց դռների քաղաքականությունը ճիշտ մոտեցում է. մենք սրանում համոզված ենք»,- հայտարարել է Կարլոս Մոեդասը: Հանձնակատարը նշել է նաև, որ ծրագիրը լավ հնարավորություն է Հայաստանի անհատ գիտնականների, ինչպես նաև գիտական կազմակերպությունների համար՝ ընդգրկվել եվրոպական համալսարանական և գիտական ցանցի մեջ. «Որպես առաջին կարևոր տեխնիկական քայլ, կարծում եմ, նախ պետք է հմտանալ «Հորիզոն-2020» ծրագրի մասնակցության մրցութային հայտեր լրացնելու գործում: Անհրաժեշտ է աշխատանքներ տանել համապատասխան մասնագետներ պատրաստելու ուղղությամբ: Մեր՝ իբրև ծրագրի իրականացման պատասխանատուների, հիմնական նպատակն է՝ հնարավորինս շատ թվով նոր դեմքեր ներգրավել»,- ասել է Կարլոս Մոեդասը:
Հանդիպմանը մասնակից երիտասարդ գիտնականները տարբեր հարցեր են ուղղել ԵՄ հանձնակատարին, որոնք վերաբերել են «Հորիզոն-2020» ծրագրի ընթացակարգերին, հայտերի ընտրության չափանիշներին, նպատակներին և արդյունքներին:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԿԳ նախարար Լևոն Մկրտչյանը շնորհակալություն է հայտնել ԵՄ Հետազոտության, գիտության և նորարարության հարցերով հանձնակատարին՝ ընդգծելով, որ երիտասարդ գիտնականների հետ հանդիպման նախաձեռնությունը ցուցաբերվել է անձամբ պարոն Կարլոս Մոեդասի կողմից. «Դուք բոլորդ ունեք հնարավորություն ինչպես անհատապես, այնպես էլ կազմակերպության անունից լրացնել հայտ և մասնակցել «Հորիզոն-2020»-ի գիտության և նորարարության մրցույթներին: Մեր երկրի անդամակցումն այս ծրագրին կարող է արդարացված լինել միայն ձեր ակտիվությամբ»,-դիմելով երիտասարդ գիտնականներին՝ նշել է Լևոն Մկրտչյանը:
Նշենք, որ ԵՄ Հետազոտության, գիտության և նորարարության հարցերով հանձնակատար Կարլոս Մոեդասը, ԿԳ նախարարի ուղեկցությամբ, այցելել է նաև Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտ /Մատենադարան/ և ստեղծարար տեխնոլոգիաների «Թումո» կենտրոն:

Ученые Армении могут внести свой вклад в процесс придания Европе большей открытости - ЕС комиссар
В рамках начавшей в Ереване встречи  8-ого неформального министерского диалога Восточного партнерства, посвященной вопросам исследований, науки и инноваций, Еврокомиссар по Исследованию, науке и инновациям Карлос Моедаш в сопровождении с Министром образования и науки РА Левоном Мкртчяном посетили Центр эколого-ноосферных исследований НАН РА, где имели встречу с молодыми учеными.  Еврокомиссар представил молодым ученым программу ЕС  «Горизонт-2020», в которую Армения интегрировалась в недавнем времени. Говоря о целях программы и основных приоритетах, Карлос Моедаш подчеркнул, что на арене европейской науки и инноваций придерживается принципа открытых пространств. «Наука и инновация должны быть свободной территорией и доступными для всех. Наука и инновация  в последнем столетии изменили мир. Наука теперь не является единственным ученым. Наука и инновация сегодня как кикогда подошли к рядовому гражданину. Цель программы «Горизонт-2010» - консолидировать лучшую научную мысль и инновационные идеи», - отметил Еврокомиссар, выразив уверенность, что молодые ученые Армении могут  внести свою лепту в процесс придания Европе большей открытости. «Политика открытых дверей является правильным подходом. Мы в этом уверены», - заявил Карлос Моедаш.
Еврокомиссар отметил, что программа является хорошей возможностью для индивидуальных ученых Армении, а также научных организаций для вовлечения в европейскую  университетскую  и научную сеть. «Как первый важный европейский шаг, думаю, что сначала нужно потренироваться в деле заполнения заявок для уастия в программе «Горизонт-2020». Необходимо, вести работы в направлении подготовки соответствующих специалистов. Для нас, как ответственных за осуществление программы, основной целью является привлечение как можно больше количества новых лиц», - сказал Карлос Моедаш.
Молодые ученые-участники встречи направили разные вопросы Еврокомиссару, которые относились к процедурам, критериям отбора заявок, целям и результатам программы «Горизонт 2020». В конце встречи  Министр образования и науки РА Левон Мкртчян выразил благодарность Еврокомиссару по Исследованию, науке и инновациям, подчеркнув, что инициатива встречи с молодыми учеными принадлежит лично господину Карлосу  Моедашу. «Вы все имеете возможность как индивидуально, так и от имени организации заполнить заявку и участвовать в научных и инновационных конкурсах «Горизонт-2020»». Интеграция нашей страны в эту программу может быть мотивирована лишь вашим участием», - обращаясь  к  молодым  ученым,  подчеркнул  Левон  Мкртчян.
Отметим, что Еврокомиссар по Исследованию, науке и инновациям Карлос Моедаш в сопровождении с Министром образования и науки РА Левоном Мкртчяном посетили также «Матенадаран» научно-исследовательский институт древних рукописей имени М. Маштоца и  Центр креативных технологий «Тумо».