Հայաստանում և Արցախում անցկացվելու է մարզական փառատոն
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը Հայաստանի և Արցախի բնակչության շրջանում առողջ ապրելակերպի արմատավորման, երիտասարդությանը մարզական խմբակներում ընդգրկելու, համայնքներում սպորտի օրերի անցկացման նպատակով կազմակերպելու է մարզական փառատոն:
ԿԳՄՍ նախարարի համապատասխան հրամանով հաստատված կանոնակարգի համաձայն՝ փառատոնը կկայանա աշնանը Հայաստանի 48 և Արցախի Ստեփանակերտ ու Ասկերան քաղաքներում, յուրաքանչյուրում՝ մեկ օր: Մարզական միջոցառմանը կարող են մասնակցել քաղաքային և գյուղական համայնքների, ուսումնական հաստատությունների, մարզադպրոցների և այլ մարզական կազմակերպությունների թիմերը, մրցումները կանցկացվեն 7 մարզաձևից:
Անհատական մրցումներ. կարող են մասնակցել բոլոր ցանկացողները:
1)
Կշռաքարի բարձրացում (16 կգ, աջ կամ ձախ ձեռքով)
Վարժությունը կատարվում է ազատ ոճով, այն համարվում է կատարված, եթե կշռաքարը բարձրացվել և պահվել է գլխավերևում։
2)
Շախմատ (անհատական մրցումներ)
Խաղի տևողությունը` 20 րոպե:
3)
Նարդի (երկար, անհատական մրցումներ)
Մրցումներն անցկացվում են գործող կանոնների համաձայն՝ երեք խաղափուլով։
4)
Ազգային կոխ ըմբշամարտ (պատանիներ, անհատական մրցումներ)
Մրցումներն անցկացվում են մեկ քաշային կարգով` համաձայն գործող կանոնների, քաշային կարգերն ընտրում են կազմակերպիչները:
5)
Բազկամարտ (աջ ձեռքով, անհատական մրցումներ)
Մրցումներն անցկացվում են մարզաձևի գործող կանոնների համաձայն, օլիմպիական մրցակարգով:
6)
Մինի ֆուտբոլ (թիմի կազմը` 8 հոգի)
Խաղերն անցկացվում են գործող կանոնների համաձայն, մինի խաղահրապարակներում։ Տարիքային սահմանափակում չկա։ Խաղի տևողությունը՝ 30 րոպե (15 + 15), 5 րոպե ընդմիջում:
7)
Մասսայական վազքարշավ (1000 մետր, անհատական մրցումներ, տղա-աղջիկ)
Կարող են մասնակցել բոլոր ցանկացողները: Մրցումներն անցկացվում են աթլետիկայի գործող կանոնների համաձայն։
Փառատոնի անցկացման նախնական ժամանակացույցը
1) Կոտայքի մարզ – սեպտեմբերի 10-15-ը (ք. Հրազդան, ք. Աբովյան, ք. Չարենցավան, ք. Նոր Հաճն, ք. Ծաղկաձոր, ք. Բյուրեղավան, ք. Եղվարդ, գ. Գառնի),