Ստորագրվել է ՀՀ ԳԱԱ-ի և ՌԴ ԳԱ-ի միջև գիտական համագործակցության միջոցառումների ծրագիրը
ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայում տեղի է ունեցել նախագահության ընդլայնված նիստ Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի պատվիրակության մասնակցությամբ:
Նիստին ներկա են եղել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Վահագն Խաչատուրյանը, Գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանը, ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը, ինչպես նաև ՀՀ ԳԱԱ և ՌԳԱ ներկայացուցիչներ:
Նիստի ընթացքում ստորագրվել է ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի և Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի միջև գիտական համագործակցության միջոցառումների ծրագիրը: Գիտական համագործակցության ճանապարհային քարտեզը ստորագրել են ՀՀ ԳԱԱ նախագահ, ակադեմիկոս Աշոտ Սաղյանը և ՌԳԱ նախագահ, ակադեմիկոս Ալեքսանդր Սերգեևը:
ՀՀ ԳԱԱ նախագահության որոշմամբ՝ ՌԳԱ նախագահ, ակադեմիկոս Ալեքսանդր Սերգեևին շնորհվել է ՀՀ ԳԱԱ պատվավոր անդամի կոչում:
Ողջույնի խոսքում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանն անդրադարձել է հայ-ռուսական երկկողմ գիտական հետաքրքրություններին` նշելով, որ խորհրդային գիտական դպրոցը, որից սերում են ինչպես Ռուսաստանի, այնպես էլ Հայաստանի գիտությունների ակադեմիաները, եղել է հզոր և հայտնի դարբնոց:
«Մենք հպարտությամբ ենք արձանագրում, որ եղել ենք այդ հզոր գիտական համակարգի մասը: Խորհրդային գիտական դպրոցով անցած շատ գիտնականներ այսօր էլ Հայաստանում շարունակում են արդյունավետորեն աշխատել` իրենց նպաստը բերելով ոլորտի զարգացմանը: Սակայն այսօր մենք ապրում ենք բոլորովին այլ իրականության մեջ. փոխվել է կյանքը, փոխվել են կրթության և գիտության համակարգերը: Խորհրդային ժամանակների անվճար բարձրագույն կրթության համակարգն այլևս չկա, իսկ գիտությունը, լինելով բարձրագույն կրթության ածանցյալն ու շարունակությունը, մեր առջև դնում է նոր մարտահրավերներ:
Հայաստանի և Ռուսաստանի գիտական համակարգերի առջև ծառացած խնդիրների մեջ այսօր էլ կան մի շարք համընկնումներ, որոնք անհրաժեշտություն են դարձնում ուժերի միավորումը: Մենք այսօր երիտասարդների համար գիտությունը հրապուրիչ դարձնելու խնդիր ունենք: Կարծում եմ, որ այդ խնդիրը Ռուսաստանում էլ կա: Մենք ունենք շատ տաղանդավոր երիտասարդներ, որոնք հետագայում գերադասում են աշխատել Հայաստանից դուրս, որովհետև դրսում նրանք ավելի եկամտաբեր աշխատանք են գտնում:
Գիտության ոլորտի զարգացումը ՀՀ կառավարության առաջնահերթ խնդիրներից է: Մենք հաջորդ տարվա պետական բյուջեի նախագծում գիտության ոլորտի պետական ֆինանսավորման կտրուկ աճ ենք նախատեսել: Ամրագրել ենք նաև գիտական արդյունքի չափելիության որոշակի պահանջներ, և այդ ուղղությամբ արված քայլերը գիտական հանրության կողմից դրական արձագանքի են արժանացել»,- նշել է Վահրամ Դումանյանը:
Նրա խոսքով` գիտության հանդեպ հետաքրքրությունը մեծացնելու պետական քաղաքականությունը լինելու է շարունակական: Այս համատեքստում նախարարը կարևորել է գիտության հանրահռչակումը` նշելով, որ սերը գիտության հանդեպ ձևավորվում է դպրոցից:
ԳԱԱ ընդլայնված նիստում ողջույնի խոսքով հանդես են եկել նաև ՀՀ և ՌԴ գիտությունների ակադեմիաների նախագահները, ՀՀ ԲՏԱ նախարարը:
Նշենք, որ Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի պատվիրակության այցի ծրագրով նախատեսված են հանդիպումներ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հետ: Պատվիրակությունը կայցելի նաև Մատենադարան՝ Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտ, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ: