Այսօր՝ աշխատանքային օրվա ավարտին, ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանին հաճելի անակնկալ են մատուցել Avedisian School Ավետիսյան դպրոցի աշակերտները: Գիրք նվիրելու օրվա առիթով դպրոցի աշակերտության կողմից պատվիրակված 12-րդ դասարանի աշակերտուհի Միլենա Գալստյանը և 10-րդ դասարանի աշակերտ Զավեն Անտոնյանը, դպրոցի տնօրեն Մելանյա Գեղամյանի գլխավորությամբ, ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանին նվիրել են Ղևոնդ Ալիշանի «Այրարատ», իսկ փոխնախարար Մանուկ Մկրտչյանին «Կոմիտաս» գրքերը՝ փոխադարձաբար կրթության ոլորտի պատասխանատուներից նվեր ստանալով Գրիգոր Նարեկացու և Ներսես Շնորհալու գործերը: Աշակերտների հետ ունեցած կարճ զրույցի ընթացքում նախարար Լևոն Մկրտչյանը, շնորհակալություն հայտնելով գեղեցիկ անակնկալի համար, կարևորել է հասարակության մեջ, հատկապես երեխաների ու երիտասարդների շրջանում գիրք նվիրելու ավանդույթի արմատավորվումը: Նա երեխաներին հորդորել է լավ սովորել ու երբեք չհուսահատվել անհաջողություններից. «Կյանքը երբեք միայն հաջողություններից կամ էլ անհաջողություններից կազմված չէ, միշտ էլ անհաջողությանը փոխարինում է հաջողությունը և հակառակը, կարևորը՝ կյանքում չհուսահատվեք և առաջ գնաք ձեր ընտրած ազնիվ ճանապարհով»,-ասել է նախարար Լևոն Մկրտչյանը:
Նախարարը, օգտագործելով հանդիպման առիթը, հետաքրքրվել է, թե ինչպես են աշակերտներն ընդունում դպրոցում իրականացվող փոփոխությունները` մասնավորապես ավագ դպրոցի բեռնաթափման նախաձեռնությունը. «Շատ լավ, բայց ավելի շատ ուրախացել եմ, որ 4-րդ և 9-րդ դասարաններում վերականգնվել է թելադրություն, փոխադրություն գրելու պահանջը, քանի որ դրանց միջոցով կարողանում ես ներկայացնել քո ազատ մտածողության հնարավորությունը»,-ասել է Զավեն Անտոնյանը, ով, ի դեպ, նամակագրության 45-րդ միջազգային մրցույթի հատուկ մրցանակակիր է:

Главное - укоренение традиции дарения книг – Л. Мкртчян
Сегодня, в конец рабочего дня, Министр образования и науки РА Левон Мкртчян посетил учеников Аветисской школы (Avedisian School) с приятным  сюрпризом. В связи с Днем дарения книг делегированная учениками 12-го класса ученица Милена Галстян и делегированный учениками 10-го класса ученик Завен Антонян во главе с директором школы Мелании Гегамян подарили Министру образования и науки РА Левону Мкртчяну книгу Гевонда Алишана «Айрарат», а Замминистру Мануку Мкртчяну - книгу Гевонда Алишана «Комитас», в ответ получив от ответственных за сферу образования подарок работы Григора Нарекаци и Нерсеса Шнорали.
В ходе короткой встречи с учениками Министр Левон Мкртчян, выразив слова благодарности по поводу приятного сюрприза, придал важность укоренению традиции дарения книг в обществе, особенно среди детей и молодежи. Он призвал детей хорошо учиться и никогда не отчаиваться из-за неудач. «Жизнь никогда только от успехов или неудач не состоит, всегда на замену неудаче приходит удача и, наоборот, главное – в жизни  не надо  отчаиваться и  следует идти вперед по собственно  выбранному честному пути», - сказал Министр Левон Мкртчян.
Министр, используя повод встречи, заинтересовался в том, как ученики воспринимают осуществляемые в школе изменения, в частности, инициативу разгрузки в старших школах. «Но больше всего меня порадовало то, что в 4-ом и 9-ом классах было восстановлено требование на писание диктантов и изложений, так как с их помощью можно представить возможность для свободного мышления», - сказал Завен Антонян, будучи специальным призером 45-ого международного конкурса сочинений.