«Համալսարանների միջազգայնացումը համաշխարհային միտում է»
Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանում կայացել է «Էրազմուս+» Բարձրագույն կրթությունում կարողությունների զարգացման գործողության շրջանակներում «Հայաստանյան համալսարանների միջազգայնացման ռազմավարության և մարքեթինգի խթանում /Բուսթ/» ծրագրի մեկնարկային հանդիպումը: Ծրագիրը նպատակ ունի նպաստել և խրախուսել ՀՀ բարձրագույն կրթության հետագա միջազգայնացմանը` մշակելով ազգային և ինստիտուցիոնալ քաղաքականության շրջանակ և գործիքներ: Այն համակարգում է Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանը:
ՀՀ ԿԳ նախարարի տեղակալ Կարինե Հարությունյանը կարևորել է վերջին տարիներին հայաստանյան բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների մասնակցությունը «Էրազմուս+» ծրագրերին: Նախարարի տեղակալի գնահատմամբ՝ տարեցտարի այդ ծրագրերի համակարգողներ են դառնում հենց հայաստանյան բուհերը, որը դրական միտում է. «Համալսարանների  միջազգայնացումը համաշխարհային միտում է. ամբողջ աշխարհում բուհերի համար առաջնային է միջազգայնացմանն ուղղված աշխատանքները: Հայաստանյան  բարձրագույն ուսումնական հաստատությունները ևս կարևորում են իրենց գործառույթներն ու կարևոր  քայլեր նախաձեռնում այդ ուղղությամբ»,-նշել է Կ. Հարությունյանը՝ կարևորելով, որ «Հայաստանյան համալսարանների միջազգայնացման ռազմավարության և մարքեթինգի խթանում /Բուսթ/» ծրագրին հայաստանյան բուհերից բացի, մասնակցում են նաև եվրոպական առաջատար ուսումնական հաստատություններ:
Եռամյա ծրագրի համակարգող բուհի՝ Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի պրոռեկտոր Արա Երեմյանը նշել է, որ   բուհը միջազգային ծրագրեր ղեկավարելու բավականին լուրջ փորձ ունի: Նրա խոսքով՝ Հայաստանում միջազգային փորձը բարելավելու նպատակով ինստիտուցիոնալ, տարածաշրջանային և ազգային ծրագրի շրջանակներում կմշակվի միջազգայնացման ազգային քաղաքականության ամբողջական շրջանակ և գործիքակազմ: Կստեղծվի ազգային հարթակ, կուժեղացվեն ՀՀ բուհերի միջազգային բաժինների ռեսուրսները.««Հայաստանյան համալսարանների միջազգայնացման ռազմավարության և մարքեթինգի խթանում /Բուսթ/» ծրագիրն ընդգրկում է լայն շրջանակ և նպատակաուղղված է ամենատարբեր գործընթացների միջազգայնացմանը»,-հավելել է Արա Երեմյանը:
Հայաստանում «Էրազմուս+» ծրագրի ազգային գրասենյակի համակարգող Լանա Կառլովան վստահություն է հայտնել, որ ՀՀ բարձրագույն կրթության հետագա միջազգայնացումն ու ազգային ծրագրի արդյունավետությունը հնարավոր է մասնակիցների համագործակցության և համապատասխան քայլեր ձեռնարկելու շնորհիվ:
Լանա Կարլովան կարևորել է, որ եռամյա ծրագրում ընդգրկված հայաստանյան բուհերն ու ՀՀ ԿԳՆ-ի ներկայացուցիչները, իրականացնելով ծրագրով նախատեսված  դրույթները, համագործակցեն Իսպանիայի, Շվեդիայի, Պորտուգալիայի և Էստոնիայի գործընկերների   հետ՝ վերջիններիս միջազգայնացման  հարուստ փորձը ներդնելով   ազգային ծրագրում:
ՀՊՄՀ-ի Միջազգային բաժնի պետ Քրիստինա Ծատուրյանն էլ նշել է, որ բուհերի միջազգայնացման համար  նախևառաջ  մշակվելու է ազգային ռազմավարություն, համապատասխան մարքետինգային գործիքակազմ, որը կբարձրացնի համալսարանի տեսանելիությունը միջազգային մակարդակում: Ծրագրի կոնսորցիումն ընդգրկում է 12 անդամ, ներառյալ՝ 5 հայաստանյան համալսարաններ, ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունը, Ակադեմիական փոխճանաչման և շարժունության ազգային տեղեկատվական կենտրոնը, ինչպես նաև 5 եվրոպական  երկրներ:

«Интернационализация университетов имеет общемировую тенденцию»
В Армянском государственном педагогическом университете имени Хачатура Абовяна в рамках Действий по совершенствованию умений в сфере высшего образования «Эразмус+» состоялась первая встреча недавно стартовавшей программы «Развитие стратегии и маркетинга интернационализации армянских университетов («Буст»)».
Цель программы – поощрять и способствовать развитию дальнейшей интернационализации высшего образования в РА, выработать рамки и механизмы национальной и институциональной политики в данной сфере. Армянский государственный педагогический университет также задействован в упомянутой программе «Эразмус+».
Министр образования и науки РА Карине Арутюнян придала важность участию  в течение последних лет армянских высших учебных заведений в программах «Эразмус+».  По оценке Замминистра, из года в год координаторами  этих программ становятся именно армянские вузы, что, по ее словам, имеет положительную тенденцию.  «Интернационализация вузов представляет собой общемировую тенденцию: для университетов по всему миру интернационализация является первоочередной задачей. Армянские высшие учебные заведения также уделяют большое внимание шагам, предпринимаемым в этом направлении», - отметила  Карине Арутюнян.
По ее словам, кроме армянских вузов, принимающих участие в программе «Развитие стратегии и маркетинга интернационализации армянских университетов («Буст»), принимают участие также и ведущие европейские высшие учебные заведения.  Ответственный за реализацию программы, рассчитанной на три года, проректор Армянского государственного педагогического университета Ара Еремян подчеркнул, что университет имеет весьма серьезный опыт управления международными проектами.               По его словам,  с целью улучшения международного опыта в Армении в рамках институциональной, региональной и национальной программ будут разработаны целостные  рамки и инструментарий международной национальной политики.
В то же время будет создана  национальная платформа, усилены ресурсы отделов по международным связям армянских университетов. «Программа «Развитие стратегии и маркетинга интернационализации армянских университетов («Буст»)» предполагает широкий спектр действий и нацелена на интернационализацию самых разнообразных процессов в сфере высшего образования», - обобщил Ара Еремян.
Глава армянского офиса «Эразмус+» Лана Карлова заметила, что включенные в вышеназванную программу армянские вузы и представители МОН РА, реализуя положения в соответствии с данной программой, будут сотрудничать с испанскими, шведскими, португальскими и эстонскими партнерами, внедряя в национальную программу богатый опыт интернационализации. По ее словам, для интернационализации вузов прежде всего будет разработана национальная стратегия, соответствующий маркетинговый инструментарий, что в целом будет направлено на повышение рейтинга университетов на международном уровне.
Глава армянского офиса «Эразмус+» Лана Карлова в свою очередь заверила, что дальнейшая интернационализация высшего образования в Армении, а также эффективность национальной программы станут возможными в случае сотрудничества и соответствующих скоординированных шагов участников проекта.
Консорциум программы предполагает 12 членов, включая 5 армянских университетов, Министерство образования и науки Армении, Национальный информационный центр по академическому взаимопризнанию и мобильности, а также 5 европейских стран.