«Համալսարանների միջազգայնացումը համաշխարհային միտում է»
Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանում կայացել է «Էրազմուս+» Բարձրագույն կրթությունում կարողությունների զարգացման գործողության շրջանակներում «Հայաստանյան համալսարանների միջազգայնացման ռազմավարության և մարքեթինգի խթանում /Բուսթ/» ծրագրի մեկնարկային հանդիպումը: Ծրագիրը նպատակ ունի նպաստել և խրախուսել ՀՀ բարձրագույն կրթության հետագա միջազգայնացմանը` մշակելով ազգային և ինստիտուցիոնալ քաղաքականության շրջանակ և գործիքներ: Այն համակարգում է Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանը:
ՀՀ ԿԳ նախարարի տեղակալ Կարինե Հարությունյանը կարևորել է վերջին տարիներին հայաստանյան բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների մասնակցությունը «Էրազմուս+» ծրագրերին: Նախարարի տեղակալի գնահատմամբ՝ տարեցտարի այդ ծրագրերի համակարգողներ են դառնում հենց հայաստանյան բուհերը, որը դրական միտում է. «Համալսարանների  միջազգայնացումը համաշխարհային միտում է. ամբողջ աշխարհում բուհերի համար առաջնային է միջազգայնացմանն ուղղված աշխատանքները: Հայաստանյան  բարձրագույն ուսումնական հաստատությունները ևս կարևորում են իրենց գործառույթներն ու կարևոր  քայլեր նախաձեռնում այդ ուղղությամբ»,-նշել է Կ. Հարությունյանը՝ կարևորելով, որ «Հայաստանյան համալսարանների միջազգայնացման ռազմավարության և մարքեթինգի խթանում /Բուսթ/» ծրագրին հայաստանյան բուհերից բացի, մասնակցում են նաև եվրոպական առաջատար ուսումնական հաստատություններ:
Եռամյա ծրագրի համակարգող բուհի՝ Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի պրոռեկտոր Արա Երեմյանը նշել է, որ   բուհը միջազգային ծրագրեր ղեկավարելու բավականին լուրջ փորձ ունի: Նրա խոսքով՝ Հայաստանում միջազգային փորձը բարելավելու նպատակով ինստիտուցիոնալ, տարածաշրջանային և ազգային ծրագրի շրջանակներում կմշակվի միջազգայնացման ազգային քաղաքականության ամբողջական շրջանակ և գործիքակազմ: Կստեղծվի ազգային հարթակ, կուժեղացվեն ՀՀ բուհերի միջազգային բաժինների ռեսուրսները.««Հայաստանյան համալսարանների միջազգայնացման ռազմավարության և մարքեթինգի խթանում /Բուսթ/» ծրագիրն ընդգրկում է լայն շրջանակ և նպատակաուղղված է ամենատարբեր գործընթացների միջազգայնացմանը»,-հավելել է Արա Երեմյանը:
Հայաստանում «Էրազմուս+» ծրագրի ազգային գրասենյակի համակարգող Լանա Կառլովան վստահություն է հայտնել, որ ՀՀ բարձրագույն կրթության հետագա միջազգայնացումն ու ազգային ծրագրի արդյունավետությունը հնարավոր է մասնակիցների համագործակցության և համապատասխան քայլեր ձեռնարկելու շնորհիվ:
Լանա Կարլովան կարևորել է, որ եռամյա ծրագրում ընդգրկված հայաստանյան բուհերն ու ՀՀ ԿԳՆ-ի ներկայացուցիչները, իրականացնելով ծրագրով նախատեսված  դրույթները, համագործակցեն Իսպանիայի, Շվեդիայի, Պորտուգալիայի և Էստոնիայի գործընկերների   հետ՝ վերջիններիս միջազգայնացման  հարուստ փորձը ներդնելով   ազգային ծրագրում:
ՀՊՄՀ-ի Միջազգային բաժնի պետ Քրիստինա Ծատուրյանն էլ նշել է, որ բուհերի միջազգայնացման համար  նախևառաջ  մշակվելու է ազգային ռազմավարություն, համապատասխան մարքետինգային գործիքակազմ, որը կբարձրացնի համալսարանի տեսանելիությունը միջազգային մակարդակում: Ծրագրի կոնսորցիումն ընդգրկում է 12 անդամ, ներառյալ՝ 5 հայաստանյան համալսարաններ, ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունը, Ակադեմիական փոխճանաչման և շարժունության ազգային տեղեկատվական կենտրոնը, ինչպես նաև 5 եվրոպական  երկրներ:

A kickoff meeting of the project Boosting Armenian Universities Internationalization Strategy & Marketing (BOOST) which is implemented within the Erasmus+ Capacity Building in Higher Education (CBHE) was held at Armenian State Pedagogical University after Khachatur Abovyan. The wider objective of the Project is to foster and promote further internationalization of Armenian Higher Education through development of national and institutional policy framework and tools. The coordinator of the project is Armenian State Pedagogical University (ASPU).
Deputy Minister of Education and Science of Armenia, Karine Harutyunyan assigned significance to participation of Armenian HEI-s in Erasmus+ projects. According to the Deputy Minister Armenian HEI-s become coordinators of projects, which is a positive trend. “Internationalization of universities is a global trend. Internationalization of universities is among priority activities worldwide. Higher education institutions in Armenia emphasize the importance of internationalization and take important steps in that direction,” she noted in her speech.
Karine Harutyunyan also emphasized the fact that besides Armenian HEIs, leading European institutions are involved in the project Boosting Armenian Universities Internationalization Strategy & Marketing (BOOSTas well.
ASPU Vice-Rector Ara Yeramyan said that Armenian State Pedagogical University has extensive experience in coordinating and managing international projects. According to him a national policy framework and tools will be developed in order to boost international practices in Armenia at institutional, regional and national levels. Ha also added, that they would create a national platform and strengthen the resources of international departments in Armenian HEIs.
Lana Karlova, Coordinator of National Erasmus+ Office in Armenia, is convinced that further internationalization of Armenian HEIs and effectiveness of the national project will be possible thanks to cooperation of participants and effective measures.
She says it is important that the Armenian HEIs and representatives of the Armenian Ministry of Education and Science involved in the three-year project implement the provisions of the project, cooperate with partner universities from Spain, Sweden, Portugal and Estonia, applying their rich experience in the national project.
The project consortium comprises 12 members, including 5 universities from Armenia, Ministry of Education and Science, National Information Center for Academic Recognition and Mobility as well as five European partners.