ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանն այսօր ընդունել է «Թրանսփարենսի ինտերնեշենլ», «Պահանջատեր հասարակություն. Պատասխանատու կառավարում», «Հանրային քաղաքականություն» հասարակական կազմակերպությունների և USAID-ի Ժողովրդավարության, առողջապահության և սոցիալական բարեփոխումների Հայաստանի գրասենյակի ներկայացուցիչներին:
Հանդիպման հիմնական նպատակն էր քննարկել վերոնշյալ կազմակերպությունների «Կոռուպցիոն ռիսկերի գնահատում ՀՀ հանրակրթության բնագավառում» հետազոտության արդյունքները: Կարևորելով հասարակական կազմակերպությունների հետ համագործակցությունը՝ նախարար Լևոն Մկրտչյանն ընդգծել է, որ Կրթության և գիտության նախարարությունը բարձր է գնահատում հասարակական կազմակերպությունների բոլոր նախաձեռնությունները, որոնք ուղղված են կրթության ոլորտում որակական նոր մակարդակի ապահովմանը և բարեփոխումների արդյունավետության բարձրացմանը: Նախարարն իր խոսքում կարևորել է «Թրանսփարենսի ինտերնեշենլ» կազմակերպության՝ տարիներ շարունակ ծավալած հետևողական գործունեությունը՝ ընգծելով, որ այն իսկապես լուրջ աջակցություն է կրթության համակարգում առավել թափանցիկ և գործուն մեխանիզմների ներդրմանը:
Ներկայացնելով հետազոտությունը` «Թրանսփարենսի ինտերնեշենլ» կազմակերպության գործադիր տնօրեն Սոնա Այվազյանը տեղեկացրել է, որ կատարվել է որակական ուսումնասիրություն թիրախային 3 ուղղություններով` վճարովի պարապմունքներ, ներառական կրթություն և դասագրքերի հրատարակություն: Նա ողջունել է այն հանգամանքը, որ մինչ հետազոտության արդյունքները հանրությանը ներկայացնելը` ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունում նմանատիպ քննարկում է կազմակերպվել, ինչը հնարավորություն է տալիս կրթության ոլորտի պատասխանատուների հետ քննարկել վերհանված խնդիրները և առաջարկություններ ներկայացնել դրանց լուծման ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում նշվել է, որ ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունն այլ հասարակական կազմակերպություններից ևս ստացել է որոշակի հետազոտություններ, որոնք թեմատիկ առումով կրկնություններ են պարունակում, ապա առաջարկվել է ստեղծել կրթության ոլորտում գործող հասարակական կազմակերպությունների աշխատանքային խումբ, որը միասնական մեխանիզմներ կառաջարկի կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործընթացում:

Обсуждались результаты исследования «Оценивание коррупционных рисков в общеобразовательной сфере»
Придавая важность сотрудничеству общественных организаций, Министр Левон Мкртчян подчеркнул, что Министерство образования и науки РА высоко оценивает все инициативы общественных организаций, которые направлены на обеспечение качественно нового уровня и повышение эффективности реформ  в образовательной сфере.
В своей речи Министр придал важность развернутой общественной организацией «Трансперенси Интернешнл» последовательной беспрерывной многолетней  деятельности, подчеркнув, что она по существу оказывает важное содействие на внедрение прозрачных и действенных механизмов в образовательную систему.
Представив исследование, Исполнительный директор общественной организации «Трансперенси Интернешнл» Сона Айвазян сообщила, что проведено качественное исследование по 3 целевым направлениям – платным занятиям, инклюзивному образованию и изданию учебников. Он поприветствовал то обстоятельство, что до представления результатов исследования общественности в Министерстве образования и науки РА подобные дискуссии состоялись, что дает возможность обсудить  с ответственными за образовательную сферу выдвиженные проблемы и представить предложения по их решению.
В ходе встречи было отмечено, что Министерство образования и науки РА от других общественных организаций также получило некоторые исследования, которые в тематическом смысле содержат повторы. Следовательно, было предложено создать в образовательной сфере действующую рабочую группу общественных организаций, призванную предложить единые механизмы в процессе борьбы против коррупции.